کمپرسور چیست؟

 

 

مهمترین بخش چرخه سرمایش تراکمی کمپرسور می باشد. کمپرسور با مکش گاز کم فشار مبرد از یک سو ، فشرده کردن و رانش از سوی دیگر باعث گردش مبرد در مدار سرمایش می شود. کمپرسورها دارای انواع مختلفی می باشند که در زیر به شرح آن ها می پردازیم.

کمپرسورهای رفت و برگشتی(Reciprocating Compressors):

این کمپرسورها که با نام سیلندر-پیستونی نیز شناخته می شوند در ظرفیت های 25/0 تن سرمایی تا 100 تن سرمایی تولید می شوند. این کمپرسورها در فشارهای بالا و دبی های کم مورد استفاده قرار می گیرند.مراحل کارکرد آنها به صورت زیر می باشد:

مکش: در این مرحله با باز شدن سوپاپ یا دریچه مکش و حرکت پیستون به سمت پایین، گاز کم فشار خروجی از اواپراتور وارد سیلندر می شود. این مرحله تا زمان رسیدن پیستون به پایین ترین حد حرکت خود ادامه پیدا می کند.

 

مرحله فشرده سازی(Compression): در این مرحله با حرکت پیستون به سمت بالا و فشرده سازی مبرد، سوپاپ مکش بسته می شود. این مرحله تا زمانی ادامه پیدا می کند که پیستون به بالاترین حد حرکت خود برسد.

مرحله تخلیه (Discharge): در این مرحله سوپاپ تخلیه باز می شود و گاز با فشار بالا به لوله خروجی رانده می شود. با اتمام مرحله تخلیه، دوباره سیستم در حالت مکش قرار می گیرد و این سیکل تکرار می شود.

براي حرکت دادن پیستون بصورت رفت وبرگشتی، باید از یک محرك استفاده کرد که معمولا یک توربین یا یک موتور الکتریکی می باشد.

معایب کمپرسورهای رفت و برگشتی: این کمپرسورها در هنگام کار صدای زیادی تولید می کنند. هم چنین به دلیل وجود قطعات متحرک زیاد دارای استهلاک زیادی می باشند.

 

 

کمپرسورهای گریز از مرکز(Centrifugal Compressors):

 

جریان رانش در این نوع گمپرسورها به صورت شعاعی می باشد. بخار مبرد از مرکز پروانه وارد شده و پس از افزایش فشار به دهانه رانش وارد می شود.از این کمپرسورها در فشارهای کم و  دبی و ظرفیت سرمایش زیاد استفاده می شود. ظرفیت این کمپرسورها از 100 تا 2000 تن سرمایی می باشد.

 

 

 

کمپرسورهای اسکرال(Scroll Compressors):

این کمپرسورها از دو مارپیچ که یکی از آنها ثابت و دیگری متحرک است تشکیل می گردد.با چرخش مارپیچ متحرک گاز مبرد به داخل راه یافته و پس از افزایش فشار از خروجی کمپرسور خارج می شود. این کمپرسورها به دلیل کم بودن قطعات متحرک در آن ها دارای مزایای زیر می باشند:

- طول عمر بیشتر

- کارکرد آرام و بی صدا

- راندمان بالاتر

 

 

 

کمپرسورهای اسکرو(Screw Compressors):

این کمپرسورها از دو روتور مارپیجی نر و ماده تشکیل شده اند که با لقی بسیار کمی از یکدیگر در گردش می باشند. روتور نر به وسیله موتور به حرکت در می آید و توسط دنده تایمینگ روتور ماده را نیز به چرخش می اندازد. از طریق دهانه مکش بخار مبرد به داخل مکیده شده و در فضای بین دو روتور قرار گرفته و همزمان با فشرده شدن به سمت دهانه خروجی رانده می شود.این کمپرسورها قابلیت کنترل ظرفیت پیوسته(Stepless) را دارند. این بدان معناست که کمپرسور به صورت تدریجی و با توجه به بار مصرفی ساختمان زیربار قرار می گیرد.

از مزیت های این نوع کمپرسورها می توان به جریان راه اندازی کم- راندمان بسیار بالا – کارکرد آرام و بی صدا و هم چنین مصرف برق کمتر نام برد.

 

 

 

تازه های مقالات

  • آیا فن کویل های ایرانی با کیفیت هستند؟ نکات مهم در خرید فن کویل های ایرانی آیا فن کویل های ایرانی با کیفیت هستند؟ نکات مهم در خرید فن کویل های ایرانی
    با توجه به تحریم های اخیر و نوسانات ارزی حال حاضر کشور و همچنین مشکلات ترخیص از گمرک، واردات اکثر کالاها از جمله فن کویل با موانع جدی روبرو شده است. گزینه دومی که در زمان کاهش واردات پیش روی مشتریانی که از کالاهای وارداتی استفاده می کردند قرار می…
  • نحوه انتخاب چیلر به زبان ساده نحوه انتخاب چیلر به زبان ساده
    در ادامه مطلب قبلی "در هنگام خرید چیلر به چه نکاتی باید توجه کنیم" که به صورت کلی به نکات مهم در انتخاب چیلر پرداختیم، در این مطلب به توضیح نکات فنی مرتبط با چیلرها می پردازیم. در حال حاضر در کشور ما شرکت های زیادی در زمینه تهویه مطبوع…
  • معرفی استاندارد های AHRI و EUROVENT معرفی استاندارد های AHRI و EUROVENT
    معرفی AHRI: AHRI به عنوان قدیمی ترین و مورد اعتماد ترین منبع جهت تضمین کیفیت و عملکرد دستگاههای تهویه مطبوع سرمایش و گرمایشی شناخته می شود. استاندارد AHRI که مجموعه جمع آوری شده از استانداردهای (American Society Of Heating Refrigeration And Air Conditionig ASHRAE) و ARI (Air Conditionig And RefrigerationInstitute)…