ماده سرمازا Refrigeration Gas

ماده سرمازا(مبرد):

گازهای سرمازا در چیلرها وظیفه جذب گرما در اواپراتور و دفع آن در کندانسور را دارند.این مبردها توسط کمپرسور به طور پیوسته فشرده می شود تا چرخه همواره ادامه داشته باشد.

مواد سرمازای هالوکربنی:

از دو مولکول متان و اتان ساخته شده اند.این دو مولکول شامل هیدروژن و کربن می باشند و به آنها هیدرو کربن خالص می گویند.هرگاه تعدادی از اتم های هیدروژن از ساختار مولکولی اتان یا متان برداشته شوند و اتتم های کلر یا فلوئور یا هردو جایگزین آن ها شوند مولکول های جدیدی ایجاد می شود که به آنها مواد سرمازای هالوکربنی گفته می شود.مواد سرمازای هالوکربنی به سه گروه CFC ها، HCFC ها و HFC ها تقسیم می شوند.

ضریب ODP:

این ضریب توانایی ماده سرما زا در تخریب لایه ازن را نشان می دهد.مواد سرمازای R-11  و R-12 با داشتن اثر تخریبی بیشتر لایه ازن دارای ODP=1 بوده و دیگر مواد سرمازا نسبت به آن ها سنجیده می شوند. تمامی مواد سرمازایی که دارای ODP غیر صر می باشند باید به تدریج از چرخه بازار مصرف خارج شوند.

CFC ها:

این گازها وقتی به لایه های بالایی جو می رسند در مقابل مولکول های ازن واکنش نشان داده و آن را تخریب می کنند.هم چنین در گرمای کره زمین موثر می باشند که تولید آنها از سال 1995 ممنوع شده است.

ماده سرمازای R-11 : در مولکول آن 3 اتم کلر وجود دارد و باعث تخریب شدید لایه ازن می شود. استفاده از آن سالهاست که ممنوع گردیده است.

ماده سرمازای R-12 : ماده ای است بی رنگ ، بی بو، غیر سمی و غیر قابل اشتعال و غیرخورنده است و رنگ کپسول آن سفید می باشد.در تماس با شعله تجزیه شده و بسیار سمی می گردد.دارای 2 اتم کلر می باشد که تخریب زیادی در لایه ازن ایجاد می کند و تولید آن نیز متوقف شده است.

HCFC ها:

مقدار کمی کلر دارند و به همین دلیل در اتمسفر ثبات کمتری داشته و قدرت تخریبی کمتری نسبت به CFC ها در لایه ازن دارند.

ماده سرمازای R-22 : پایدار، غیرسمی، بدون اثر اکسید کنندگی و غیرقابل اشتعال است.حلالیت آن در آب 3 برابر R-12 می باشد و استفاده از رطوبت گیر ضروری است.ظرفیت برودتی آن 60% بیشتر از R-12 است.درنتیجه کمپرسور کوچکتری مورد نیاز است.در کمپرسورهای پیچی(Screw)  و در دستگاه های با ظرفیت بیش از 150 تن سرمایی از R-134a به جای R-22 استفاده می شود.

ماده سرمازای R-410a نیز جایگزین مناسبی برای  R-22 است. رنگ کپسول R-22 سبز می باشد.

HFC ها:

این مواد اتم کلر ندارند و شامل هیدروژن، فلوئور و اتم های کربن می باشد.لایه ازن را تخریب نمی کنند و در گرمای کره زمین نقش کمتری دارند.این مبردها جایگزین مناسبی برای CFCها و HCFCها می باشند.

ماده سرمازای R-134a : روغن های معمولی با این مبرد قابل اختلاط نیستند. به همین دلیل استفاده از آن دارای محدودیت می باشد. روغن های جدید باعث کارکرد موثر و عمر طولانی تر این سیستم ها شده اند. R-134a ماده ای بی رنگ و بی بو بوده و جانشین مناسبی برای R-12 می باشد.

ماده سرمازای R-407 : مخلوطی از 52% R-134a و 25% R-125 و23% R-32 می باشد. دارای ضریب ODP صفر و جانشین مناسبی برای R-22 می باشد.

تازه های مقالات

  • آیا فن کویل های ایرانی با کیفیت هستند؟ نکات مهم در خرید فن کویل های ایرانی آیا فن کویل های ایرانی با کیفیت هستند؟ نکات مهم در خرید فن کویل های ایرانی
    با توجه به تحریم های اخیر و نوسانات ارزی حال حاضر کشور و همچنین مشکلات ترخیص از گمرک، واردات اکثر کالاها از جمله فن کویل با موانع جدی روبرو شده است. گزینه دومی که در زمان کاهش واردات پیش روی مشتریانی که از کالاهای وارداتی استفاده می کردند قرار می…
  • نحوه انتخاب چیلر به زبان ساده نحوه انتخاب چیلر به زبان ساده
    در ادامه مطلب قبلی "در هنگام خرید چیلر به چه نکاتی باید توجه کنیم" که به صورت کلی به نکات مهم در انتخاب چیلر پرداختیم، در این مطلب به توضیح نکات فنی مرتبط با چیلرها می پردازیم. در حال حاضر در کشور ما شرکت های زیادی در زمینه تهویه مطبوع…
  • معرفی استاندارد های AHRI و EUROVENT معرفی استاندارد های AHRI و EUROVENT
    معرفی AHRI: AHRI به عنوان قدیمی ترین و مورد اعتماد ترین منبع جهت تضمین کیفیت و عملکرد دستگاههای تهویه مطبوع سرمایش و گرمایشی شناخته می شود. استاندارد AHRI که مجموعه جمع آوری شده از استانداردهای (American Society Of Heating Refrigeration And Air Conditionig ASHRAE) و ARI (Air Conditionig And RefrigerationInstitute)…